محاسبه کمیسیون اجاره و رهن خانه، آپارتمان، مغازه

محاسبه کمیسیون بنگاه مشاور املاک برای اجاره و رهن انواع ملک بصورت آنلاین

کمیسیون رهن و اجاره ملک

ابزارهای مرتبط

سود و قسط وام

محاسبه اقساط و سود وام بانکی براساس درصد سود و مدت

کمیسیون خرید و فروش ملک

محاسبه کمیسیون خرید و فروش خانه، آپارتمان، مغازه

مطالب پیشنهادی از سراسر وب

نظرات نوشته شده و ثبت نظر شما
لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را وارد کنید
لطفا کد 4 رقمی را وارد کنید
Captcha
2 نظر نظرات نوشته شده
حسین
حسین
۱۲ خرداد ۱۴۰۱
سلام
ممنون از سایت خوبتون
نحوه محاسیه اجاره را می خواستم که کامل و دقیق محاسبه نمود
تشکر
سيد مرتضى
سيد مرتضى
۱۳ فروردين ۱۴۰۱
سلام خيلى عاليه بودو كامل
ولى محاسباتفقط مال تهران هست يا سراسر كشور
نحوه محاسبه کمیسیون اجاره و رهن خانه، آپارتمان، مغازه

حق کمیسیون مشاوران املاک یا همان کارمزد دریافتی واحدهای صنفی که توسط بنگاه ها و مشاوران املاک بعد از معامله دریافت می شود، در سال جدید 1399 بر اساس فرمول خاصی است که هرسال بصورت قانونی توسط اتحادیه مشاورین امکاک هر شهر ابلاغ می شود. نحوه محاسبه این کمیسیون در سال جاری به شرح زیر است.

کمیسیون مشاورین املاک برای اجاره ملک در سال 99

مشاورین املاک مجاز هستند برای قراردادهای اجاره ملک، 25 درصد از مبلغ اجاره بها ماهیانه را به عنوان حق کمیسیون اخذ کنند. یعنی اگر در قرارداد هیچ مبلغی به عنوان رهن یا پول پیش نوشته نشود و موجر تنها در ازای دریافت اجاره بها ماهیانه ملک خود را در اختیار مستاجر بگذارد، یک چهارم مبلغ اجاره بهای یک ماه بعنوان کمیسیون از هر یک از طرفین دریافت می شود.

در صورتی که مبلغ ودیعه هم وجود داشته باشد یا ملک رهن کامل باشد، مبلغ ودیعه ابتدا به معادل اجاره آن تبدیل می شود و سپس یک چهارم آن بعنوان کمیسیون دریافت می گردد. نحوه تبدیل مبلغ رهن بصورت صدی سه می باشد. یعنی هر یک میلیون تومان بعنوان 30 هزار تومان اجاره ماهیانه محاسبه می شود.

نکته: این فرمول کشوری است و ملاک هر شهرستان، نامه اتحادیه مشاورین املاک آن شهرستان است که ممکن است با فرمول کشوری کمی تفاوت داشته باشد. برای اطمینان می توانید به اتحادیه مشاورین املاک شهر مربوطه مراجعه کنید.

به حق کمیسیون محاسبه شده، مالیات بر ارزش افزوده نیز تعلق می‌گیرد که وظیفه پرداخت آن نیز بر دوش موجر و مستاجر است. مالیات بر ارزش افزوده سال 99 برابر با 9 درصد است که به مبلغ کمیسیون اضافه می گردد.